Så drog vi ur spikarna och la tillbaka golvplankorna igen. Det projektet får ligga till sig lite. I alla fall tills vi vet hur vi ska gå vidare. Och sen är det kanske smartast att göra klart det som ska göras utomhus först. Innan höstkylan rullar in över oss.
Istället gav vi den uppätna stocken under fönstret en match. Och tillsammans med min nya partner, en elektrisk motorsåg, gick upprensningen otroligt smidigt. Tänk att jag rensade det andra fönstret med yxa och brytjärn. Va tokigt. Fönsterbänken och en och en halv stock fick jag såga bort för att komma ner till friskt virke. Men resten av väggen är i kanonskick. Nu ska vi bara försöka få tag i en gammal stock eller en kraftig fyrskäring att laga hålet med.
En sak som vi upptäckte när vi hade tagit bort panelen var att man tidigare hade satt igen en öppning till höger om fönstret. Ni ser det till höger på bilden ovan. Av formen att döma ser det ut att ha varit en dörr. En gissning är att det var den ursprungliga ingången till torpet. Och som man ändrade i samband med att man flyttade huset till Berget. Kanske var det även då man valde att bygga den inglasade verandan. Och kanske var det just på grund av den som flytten av ingången blev nödvändig. Men som sagt, det är bara en gissning.
/Micke