
Med reglar på 145×45 millimeter gjorde jag en låda med måtten 2×1 meter. För att stabilisera den tillverkade jag sättpinnar som skruvades fast i hörnen.

När lådan var urgrävd lade jag i tidningspapper som jag sen vattnade. Milou är som vanligt till stor hjälp.
Nej, jag bygger inte ut huset, även om det hade varit mest logiskt. Däremot har odlingsytan blivit större.
Största anledningen till det beror på att jag har svårt att hejda mig när jag går in i en trädgårdshandel. Potatis, majrova, spenat, trädgårdsportlak – allt åker ner i shoppingvagnen trots att de inte ingår i planeringen.
Som tur var hade vi regelvirke över från golvrenoveringen som räckte till att bygga en ny odlingslåda. Och i den kommer jag att sätta potatisen Red Duke of York. En sort som gör återkomst på Berget. Vi odlade den första året – sen försvann den från butikerna. Men så i mars hittade jag knölarna på nätet – hos Larsviken.

Jag skakade ur all jord ur grästuvorna och la tillbaka det. Därefter tillförde jag mer jord från komposten och hästskit som jag fått av grannen.
Majrovan är jag mer osäker på. Vet inte varför jag köpte den eftersom jag inte har en aning om vad den används till. Jo, att man ska äta den fattar jag. Men hur? Steka, grilla, gratinera eller äta som den är? Hur gör ni?
Planen är att göra två lådor till. Men jag får se vad jag hinner (läs orkar) med i år. Bygga lådor är roligt, men att gräva i mark som består av sten och rötter – det gör mig på synnerligt dåligt humör.
Christina
Bra jobbat. Hinner du få jordkällaren klar till skörden ?
(OBS: jag skojar ….skojar…skojar)
😉
Haha, nä, jordkällaren är ett monsterprojekt som ligger rätt långt ner på priolistan. Får satsa på att äta upp det mesta av skörden alternativt lägga det i frysen. 🙂
Det er alltid gøy å utvide med flere kasser. Og det er gøy å prøve noe nytt. Majrova (nepe på norsk) bruker vi til mos (gjerne sammen med gulrot og potet) eller som en del av grønnsakene i en suppe. De smaker litt mer enn mange andre rotgrønnsaker. Kanskje litt ”pepprig” som milde reddiker. Veldig god og gull verdt som variasjon i matlagingen. Jeg skal også legge til noen flere kasser i år.
Tack för dina tips! Mos lät intressant, det ska jag absolut testa. 🙂